92Ndid AK Regos sutrikimai-08be6929e982880c3487fce6d9d9f66e.jpg

Trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas – tai ne akių ligos

Ilgus dešimtmečius regos sutrikimus turintys žmonės slėpdavo šį trūkumą, o akinius nešiojantys žmonės neretai buvo pašiepiami. Tačiau jau 6-ajame dešimtmetyje Holivudo legenda Marilyn Monroe akinius pavertė kulto objektu, o regos trūkumą – mados tendencija. Staiga daug jaunų moterų panoro nešioti katės akių formos akinius, o į daugelį rėmelių buvo dedami paprasti akinių lęšiai be regos korekcijos.

Ir šiandien netrūksta herojų – burtininkas Harry Potter neįsivaizduojamas be savo apvalios formos akinių. Tiek vaikams, tiek suaugusiems akiniai jau nekelia baimės ar patyčių – juoką keliantys akiniai virto nepamainoma įvaizdžio dalimi. Be to, atsiranda naujų, išmanių sprendimų regos sutrikimams spręsti.

Norime pabrėžti – regos sutrikimai nėra akių ligos. Akiniais ir kontaktiniais lęšiais galima lengvai įveikti daugelį įprastų regos sutrikimų. Sąvoka regos sutrikimas (ametropija) naudojama įvardinti nukrypimą nuo fiziolognių normų, tačiau ne ligą.

Trumparegystė

93ndid-ak-trumparegyste_2197-246607d7871568efc08ccf9bd423ea5d.jpg

Skaitote be problemų, tačiau žiūrint į tolį matote neryškiai: žmones kitoje gatvės pusėje, kelio ženklus, filmą net sėdint pirmoje kino salės eilėje? Tai – trumparegystė (miopija). Jei esate trumparegis, galite laisvai matyti iš arti ir nedideliu atstumu, tačiau nutolusius objektus atpažinsite sunkiai.

Trumparegystė dažniausiai atsiranda dėl per didelio akies ašies ilgio (ašinė miopija), arba dėl per didelės akies laužiamosios gebos (refrakcinė miopija).

Nepriklausomai nuo trumparegystės kilmės spinduliai akyje bus fokusuojami prieš tinklainę. Tokiu atveju tinklainę pasieks išsklaidyti spinduliai. Šviesos signalas tinklainėje pakeičiamas į nervinį impulsą, kuris regos nervais perduodamas į smegenis. Dėl tinklainę pasiekiančios išsklaidytos šviesos susidaro neaiškus vaizdas.

Pirmuoju trumparegystės požymiu gali būti blogas matymas naktį, pavyzdžiui, tamsoje važiuojant neaiškiai įžiūrimi kelio ženklai. Dienos metu trumparegystė išryškėja tada, kai medžiai matomi kaip „žalia visuma“ t.y. lapai ir šakos susilieja. Trumparegiai žmonės dažniausiai per vėlai atpažįsta veidus ir žmones, o vaikai sunkiai įskaito mokytojo lentoje rašomą tekstą.

Trumparegystė be akinių

91pdid1-ak-trumparegyste-be-akiniu_9304-0d45fe95c682a3d8fd8b4c4fc3ad57c8.png csm_kurzsichtigkeit_mit_minusglas_7460e6a7d6_6845-cf22a083bc75de10e124c84a6233febe.png

Įdomu:

Ar žinote, kad judinamieji akių raumenys raumenys nepasiduoda treniruotėms?  Jie tamprūs ir be treniruočių, kadangi nuolat dirba, net ir miego metu!

Trumparegystė dažnai paveldima. Trumparegiai tėvai turi 60% tikimybę susilaukti trumparegių vaikų. Tačiau yra ir kitų „rizikos faktorių“ trumparegystės atsiradimui.
 
Skaitydami ir rašydami nepamirškite gero apšvietimo! Be to, akių gydytojai  rekomenduoja kiek įmanoma anksčiau koreguoti trumparegystę akiniais.
 
Ar esate trumparegis, galima išsiaiškinti įprastinio regos patikrinimo metu pas akių gydytoją arba optometrijos specialistą optikoje. Trumparegystės atveju, specialistas Jums parinks įgaubtus (sklaidomuosius) akinių lęšius. Šie akinių lęšiai pakeis šviesos srautą prieš akis taip, kad šviesos spinduliai fokusuotųsi tiksliai tinklainėje. Akinių ir kontaktinių lęšių laužiamosios gebos matavimo vienetas yra dioptrija. Trumparegystės atveju prieš dioptrijų skaičių rašomas minus ženklas, pvz. -2,00 dioptrijos.
 
 
 

Toliaregystė

95ndid-ak-toliaregyste_3133-d5a0806ddc7c20be90a319d7dd3de1fd.jpg

Toliaregystė, kitaip dar hyperopia, pažodžiui reiškia „perteklinis matymas“. Skamba kaip ypatingas gebėjimas, tačiau iš tikrųjų tai reiškia įtemptą akių darbą.

Toliaregystė paprastai atsiranda dėl per mažo akies ašies ilgio (ašinė hyperopia) arba per mažos akies laužiamosis gebo  (refrakcinė hyperopia). 

Toliaregystės atveju šviesos spinduliai standartiškai fokusuojami už tinklainės. Aiškus vaizdas toliaregiams galimas tik dėka įtempto akies raumens darbo. Šis raumuo kiekvieno žvilgsnio metu „automatiškai nustato” akies lęšiuką, ir taip sufokusuoja ryškų vaizdą. Tai vadinama akomodacija. Be akomodacijos toliaregiai net ir į tolį nemato ryškiai. Esant didesnio laipsnio toliaregystei ilgainiui ir akomodacija nebegelbsti. Tada geras matymas visais nuotoliais be akinių ar kontaktinių lęšių tampa neįmanomas.

Toliaregystė be akinių

96pdid1-ak-toliaregyste-be-akiniu_15-6c9767af2cdd8492c73fdbd7b56225a6.png 96pdid2-ak-toliaregyste-su-akiniais_9688-e295cfe4ea465be36557af5344feab15.png

Vaikai ir jauni žmonės iš pradžių beveik nepastebi, kad jie yra šiek tiek toliaregiai. Šį regos sutrikimą jie kompensuoja. Tačiau nuolatinė lęšiuko raumenų įtampa žiūrint iš arti sukelia šalutinį poveikį: toliaregiai greitai pajunta galvos skausmus, svaigulį, akių perštėjimą ir nuovargį. Žiūrėdami įsitempiame, ypač skaitant arba atliekant darbus iš arti.

Senstant silpnėja akies lęšiuko prisitaikymas, gero matymo diapazonas tampa vis mažesnis. Maždaug nuo 40 metų šis efektas tampa pastebimu net ir žmonėms, iki šiol neturėjusiems regos sutrikimų. Tai vadinama senatvine toliaregyste (presbiopija). Skaitymas be akinių tampa sudėtingu, o vėliau – visai  neįmanomu. Nedidelę toliaregystę turintys žmonės, kurie jaunystėje šį regos sutrikimą dar galėjo įveikti patys, paprastai pajunta skaitymo akinių poreikį dar anksčiau.
 

Įdomu:

Ar žinote, kad beveik visi vaikai yra šiek tiek toliaregiai? Toliaregystė – dalis vystymosi proceso.

Regos patikrinimo metu yra matuojama akies optinė geba. Akių gydytojui ar optometrijos specialistui nustačius toliaregystę, parenkami „pliusiniai” (glaudžiamieji) akinių lęšiai. Toliaregystės atveju prieš dioptrijų skaičių rašomas teigiamas ženklas, pavyzdžiui, +3,00 dioptrijos.

Apie regos patikrinimą

Astigmatizmas

97ndid-ak-astigmatizmas_4925-2b5b7007fdc1638285d6b705cb3296a9.png
Astigamtizmas, nors ir sudėtingu pavadinimu, yra gana dažnas regos sutrikimas. Natūraliai akies ragena nėra tiksliai apvalios formos, dėlto nedidelį astigmatizmą turi beveik visi žmonės.
 
Astigmatizmas verčiant pažodžiui reiškia „taško praradimas“. Žmonės, turintys šią dažną regos sutrikimo formą, turi nelygią ragenos formą. Kartais astigmatizmo priežastimi gali būti pats akies lęšiukas. Rezultatas – šviesos spinduliai nesusikerta viename tinklainės taške.

Astigmatizmas be akinių

98pdid1-ak-astigmatizmas-be-akiniu_2623-b3cfb50c81c8b2841859b6f25ed15b59.png 98pdid2-ak-astigmatizmas-su-akiniais_6582-b6095c44a897d3bb2f93e21e97000894.png

Esant nedideliam astigmatizmui jokių simptomų gali nebūti. Tačiau esant stipresniam astigmatizmui objektai įvairiu atstumu tampa neryškūs ir migloti. Šių simptomų atveju būtina kreiptis į akių gydytoją arba optometrijos specialistą.
 
Astigmatizmas kaip ir trumparegystė bei toliaregystė nėra akių ligos – tai tik akies sandaros netobulumas.
 

Įdomu:

Ar žinote, kad daugiau kaip prieš 170 metų jau buvo akinių lęšiai, koreguojantys astigmatizmą? Jie buvo išrasti 1841 m. Filadelfijoje.

Nelygi akies ragenos forma (astigmatizmas) dažniausiai yra įgimta. Astigmatizmą akių gydytojai arba optometrijos specialistai nustato regos patikrinimo metu. Pradiniame regos patikros etape su autorefraktometru nustatomos pirmosios reikšmės. Vėliau, akinių lęšių parinkimo metu optometrijos specialistai patikslina astigmatizmo korekcijos vertę.

Astigmatizmas koreguojamas toriniais akinių lęšiais. Tai akinių lęšiai, kurie taip vadinamame pagrindiniame meridiane turi optinę gebą, kuri koreguoja trumparegystę, o kitame meridiane esanti optinė geba koreguoja astigmatizmą.

Apie regos patikrinimą

Presbiopija arba senatvinė toliaregystė

akiniai-2021-27_2153-b0f556cf469678ec5968fbbfbb85cd4e.jpg
Senatvinė toliaregystė, akių gydytojų dar vadinama „presbiopija“, pasireiškia antroje gyvenimo pusėje. Pradžioje be akinių tampa sunku skaityti, o paskui ir visai neįmanoma.
 
Tačiau Jums neverta nerimauti – senatvinė toliaregystė visiškai natūralus procesas, jį patiria visi žmonės. Bėgant metams mūsų akių lęšiukams darosi vis sunkiau prisitaikyti prie skirtingo nuotolio, nes lęšiukas praranda elastingumą. Akys negali aiškiai matyti iš arti, raidės ir skaičiai tampa neaiškūs. Laikraščių, žemėlapio, tvarkaraščio knygos skaitymas tampa sudėtingu, o rankos darosi „per trumpos“.
 

Senatvinė toliaregystė be akinių

51pdid2-ak-presbiopija-be-akiniu_8736-bf4a9a2f41fdab867e0ba4261acb95a1.png 51pdid1-ak-presbiopija-su-akiniais_1491-5c89e21bae206bd7f2dd01023c11d39b.png

Akių lęšiukų akomodacija t.y. gebėjmas aiškiai matyti skirtingu nuotoliu silpnėja nuo vaikystės, kiekvieną dieną po truputį, ir antroje gyvenimo pusėje pasiekiama riba, kai jau nebematoma ryškiai iš arti. Daugumai žmonių senatvinė toliaregystė prasideda perkopus 40 metų amžių. Tada jie įsigyja pirmus skaitymo akinius. Senstant vis labiau mažėja aiškaus matymo diapazonas ir reikalinga stipresnė korekcija (akinių lęšiai su didesne optine geba), kad būtų galima ir toliau aiškiai matyti iš arti. 
 
Trumparegiams sentavinė toliaregystė pasireiškia kitaip – jie gali skaityti iš arti be akinių, o akinius naudoja matymo
pagerinimui į tolį ir vidutiniu atstumu. Toliaregiai su pablogėjusiu matymu iš arti paprastai susiduria anksčiau.

Su skaitymo akiniais galite aiškiai matyti tik iš arti. Pažvelgus su jais į tolį, daiktai atrodys neryškūs. Restorane Jūs galėsite skaityti meniu, tačiau svečius prie gretimo stalo bus sunku atpažinti. Šiandien yra vienas šiuos nepatogumus išsprendžiantis produktas – tai daugiafunkciai akiniai. Su jais galėsite aiškiai matyti iš arti, į tolį ir vidutiniu atstumu.
 
Senatvinė toliaregystė neatsiranda staiga – tai pamažu vykstantis procesas, pastebimas pasireiškus tipiniams presbiopijos požymiams t.y. kai akys greitai pavargsta skaitant iš arti, kyla galvos skausmai arba norisi knygą traukti vis toliau tarsi „rankos tamptų per trumpos“. Pastebėjus šiuos požymius reikia kreiptis į akių gydytoją arba optometrijos specialistą ir pasitikrinti regos būklę.
 
 

MADA, KOKYBĖ IR TEISINGA KAINA

Žemos kainos garantija

Pirkdami „Fielmann" optikose būkite tikri, jog gaunate palankiausią kainą. Jei per šešias savaites tokius pačius akinius kitoje optikoje rasite pigiau, nei pirkote optikoje „Fielmann“, galėsite atsiimti kainų skirtumą.

Nemokamas regos ištyrimas

Mūsų kompetentingi optometrininkai modernios įrangos pagalba atliks regos patikrą, kurios metu ištirs Jūsų regos būklę. Jei nešiojate akinius ar kontaktinius lęšius, patikrins, ar jie atitinka Jūsų poreikius. 

Nemokama akinių priežiūra

Mūsų specialistai nemokamai išvalys Jūsų akinius ultragarso vonelėje, sutvarkys deformuotus rėmelius, priverš varžtelius, įdės naujas noseles.

Registruokis patikrai